Informacje praktyczne

ODDAJĘ W TWOJE RĘCE PRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO BORDEAUX - GDZIE I JAK ZAKUPIĆ BILET NA TRANSPORT PUBLICZNY ORAZ JAK ŁATWO ODNALEŹĆ I PRZEMIESZCZAĆ SIĘ W MIEŚCIE


KOMUNIKACJA MIEJSKA W BORDEAUX

Transport w Bordeaux - gdzie kupić i za ile


Jeden bilet załatwia wszystko. Dzięki niemu masz dostęp do trzech linii tramwajowych, niezliczonej ilości autobusów oraz promów pływających po Garonnie. Jednoprzejazdowy kosztuje w chwili obecnej 1€60 - można z niego korzystać przez godzinę od pierwszego skasowania w kasowniku, przesiadki są jak najbardziej dozwolone, trzeba jednak pamiętać o ponownym skasowaniu biletu! 
Karnet na dziesięć przejazdów kosztuje 12€90, zaś na pięć przejazdów to wydatek rzędu 6€70.
TBM (transport publiczny metropolii Bordeaux) ma również parkingi na obrzeżach miasta, gdzie możesz zaparkować samochód, a następnie dostać się do centrum publicznymi środkami transportu. W ten sposób zmniejsza się liczba samochodów w ścisłym centrum, powietrze jest czystsze, a miasto nieco bardziej ciche. Całodniowe miejsce parkingowe oraz bilet (w jedną i drugą stronę dla każdej osoby podróżującej autem) to 4€50 od osoby. 

Wszystkie te bilety można kupić w automatach znajdujących się na każdym przystanku tramwajowym (wyjątkiem jest przystanek Place de la Bourse, linia C), a także w biurach TBM znajdujących się w następujących agencjach:

  • Quinconces (przystanek "Quinconces" linii B oraz C)
  • Gambetta (przystanek "Gambetta" linii B)
  • Arts et Métiers (przystanek "Arts et Métiers" linii B)
  • Modalis Gare Saint Jean (przystanek "Gare Saint Jean" linii C)
  • Buttinière (przystanek "Buttinière" linii A)
TBM oferuje również możliwość wypożyczenia rowerów, osobiście uważam jednak, że jeśli nie masz abonamentu rocznego to po prostu się nie opłaca, choć przemiło jest zwiedzić Bordeaux na rowerze! Kaucja wynosi 200, pierwsze pół godziny jest darmowe. Zazwyczaj pocieszam ludzi faktem, że z tramwajów też jest świetny widok, a latem jest klimatyzacja! 

Na stronie internetowej infotbm.com znajdziesz wszystkie dodatkowe informacje. Strona jest dostępna w trzech językach - francuskim, angielskim oraz hiszpańskim.Najczęściej używane linie autobusowe i tramwajowe

W chwili obecnej Bordeaux liczy sobie trzy linie tramwajowe - A, B i C. Czwarta linia D jest w budowie, ma zostać oddana do serwisu w przyszłym roku - wtedy zrobię update.
Wszystkie trzy tramwaje przejeżdżają przez ścisłe centrum miasta, przecinając się w kilku strategicznych punktach, gdzie zawsze jest masa ludzi - warto się na to przygotować. Mówię to z doświadczenia, wielokrotnie musiałam odczekać dwa-trzy tramwaje, żeby móc wejść, gdyż tłok w miejscach przesiadek jest okropny! Kilka szczegołów o tych trzech liniach:

  • Linia A łączy oba nadbrzeża miasta,