Voyage voyage: Wadowice, Poland

Mój pierwszy pobyt w Polsce, od kiedy przeniosłam się do Francji, właśnie dobiegł końca! Te dwa tygodnie spędziłam głównie z rodziną i znajomymi, z którymi nie widziałam się od ponad siedmiu lat, jednak znalazłam też kilka chwil by porobić parę zdjęć moich pięknych okolic. Dzisiaj zapraszam Was do oglądania okolic Wadowic widzianych moimi oczami!Będąc w Wadowicach nie sposób nie udać się na zaporę w Świnnej Porębie. Najdroższa i najdłuższa inwestycja, której początek miał miejsce w 1986 roku wciąż powstaje i zadziwia swoim ogromem. Po więcej informacji odsyłam na stronę Wikipedii poświęconej temu to zjawisku. 
Zbiornik będzie ogromny, a kulminacyjnym punktem jest zapora w Świnnej Porębie, która... No cóż - niektórych wprawia w zachwyt, innych zastanawia i dziwi, a mnie osobiście ni to parzy, ni ziębi. 
Najwięcej czasu spędziłam jednak nie w samych Wadowicach, tylko w malowniczych okolicach. 
Nieco czasu spędziłam we wsi zwanej Gorzeń Dolny, w której to mieszkałam przez długie lata. Nie zmieniło się tam zbyt wiele - postawiono kilka nowych domów, dokończono fragment drogi... Wsi spokojna, wsi wesoła! Będąc tam nie mogłam nie skorzystać z okazji i odwiedzić stare kąty na Dzwonku. Poprawna nazwa to Goryczkowiec, jednak my - lud z Gorzenia - wolimy to pierwsze określenie. Znajduje się tam kapliczka, a za nią kiedyś stała dzwonnica właśnie z dzwonkiem, który to rzekomo miał właściwości przeciwburzowe. Dzwonnicy już nie ma, kapliczka jednak stoi i ma się świetnie. Idąc dalej za nią trafimy do lasu, gdzie jako dziecko znałam każde drzewo i krzak, wiedziałam jak najszybciej trafić na 'Przecinkę' i w którą stronę iść by dojść na skraj lasu, gdzie na granicy Wadowicko-Gorzeńskiej sprzedawano kiełbaski z grilla. 

Widoki jednak się nie zmieniły, dlatego bardzo przyjemnie było mi powspominać nieco czasy mieszkania w tym miejscu. 


Kapliczka na Dzwonku, do której chodziło się na majówki
Piętnasty sierpnia byłam na odpuście we Woźnikach, wsi w której spędziłam wczesne dzieciństwo. Pod kościołem można było kupić wszystko to co pamiętałam z czasów dzieciństwa. Zajadałam się więc misiami i imbirkami - zresztą przywiozłam całą masę cukierków odpustowych do Francji! Najwięcej frajdy i wspomnień przyniósł jednak ten oto wiatraczek, który od dzisiaj gości w moim pokoju na honorowym miejscu.

 

Udałam się także do Suchej Beskidzkiej, czyli obowiązkowo do karczmy Rzym, w której diabeł dorwał pana Twardowskiego. Sucha to ogólnie bardzo ładne miejsce, miło było je po raz kolejny zobaczyć. 


W drodze powrotnej zahaczyłam o wieś sąsiadującą z moją - Gorzeń Górny - gdzie znajduje się dworek Emila Zegadłowicza. Niestety, nie było mi dane go zwiedzić, ale jeszcze wszystko przede mną! Na deser zostawiłam kilka zdjęć z Wadowic lub też - Kremówkolandii. Wiedziałam o remoncie rynku głównego i reorganizacji ruchu lecz nigdy nie sądziłam, że będzie wyglądać to aż tak... tandetnie. Wszystko zrobione jest pod turystów, plac jest zabetonowany i zdaniem moim (i wielu mieszkańców Wadowic) brakuje tam zieleni. Wspaniała fontanna została zamieniona na kilka bloków skalnych z wyrytymi tytułami encyklik papieża, na placu znajdują się również tabliczki z miejscami i datami chyba wszystkich pielgrzymek jakie odbył Jan Paweł II. 
Został również wyremontowany dom papieski... Bez obrazy, ale JPII zapewne w grobie się przewraca kiedy widzi, że z domu w którym mieszkał z rodziną (maleńkiego mieszkanka na piętrze małej kamienicy) zrobiono praktycznie pałac. Nie byłam w środku i wcale mnie tam nie ciągnie. Wolę pozostawić w pamięci obraz tamtych skromnych dwóch pokojów. 

Wadowice się zmieniły, ale czy na lepsze?

Jesteście na Instagramie? Moją podróż do Polski znajdziecie pod tym tagiem:


W kolejnym wpisie pokażę Wam co wywiozłam z Francji i z czym wróciłam z Polski, a także wspomnę o warunkach drogowych, bo to dosyć ważne dla ludzi planujących długą drogę. Przydatne jeśli wybieracie się samochodem do Polski! A jak mijają Wasze wakacje?★ Facebook ★ Instagram ★ VSCO ★


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i każdy komentarz! Choć opcja anonimowego pozostawiania komentarzy jest włączona prosiłabym abyś jednak zostawił jakiś podpis - milej się wtedy dyskutuje!
Komentarze zawierające reklamę bądź obrażające mnie/innych komentujących będą usuwane.

Pozdrawiam! :)